Bieganie, spacery, rower – a jakie Ty zdrowe nawyki praktykujesz?

Każdy właściciel czworonoga wie, że to nie jedynie frajda lecz również powinności. Można to odczuć zwłaszcza kiedy musimy wstawać wcześniej w chłodny lub dżdżysty ranek i wyjść z własnym pupilem na dwór.

W takich momentach przeważnie nie zauważamy plusów tego, że ktoś zmusza nas do aktywności fizycznej – a powinniśmy! Homo sapiens jako gatunek wymaga pewnej dawki aktywności fizycznej żeby pozostać zdrowym – odnosi się to tak samo do kondycji fizycznej jak i psychiki. Zwyczajny spacer z psem trzy razy w ciągu dnia pozwala na spełnienie choć odrobiny tych wymagań. A to jedynie najprostszy rodzaj aktywności. Nasz pies może być towarzyszem w czasie biegania czy jeżdżenia na rowerze. Będzie to dobre tak samo dla człowieka jak i dla niego – generalnie psy potrzebują wysiłku bardziej nawet niż my.

Uprawianie biegania z psem ma też jedną nieoczywistą korzystną cechę – jest ,,protezą” silnej woli. ileż to razy obiecywaliśmy sobie, że weźmiemy się za sport. A ile razy daliśmy radę pozostać przy tym postanowieniu i regularnie ćwiczyć? Głupio się przyznać. Wiadomo każdy czasem nie ma siły, lecz nie jest to wytłumaczenie dla futrzastego stworzenia podskakującego wesoło koło drzwi. Jakim człowiekiem trzeba by być aby mu odmówić? Więc pomimo braku zapału założymy buty na nogi i wyjdziemy z domu. A po powrocie poczujemy zadowolenie, że znowu pokonaliśmy słabości i uszczęśliwiliśmy swojego najlepszego przyjaciela.

Naturalnie trzeba pamiętać, że chociaż wszystkie posiadają wielkie serce, to jednak psy są bardzo różne. Rasy stworzone do biegów jak Husky czy Samojed będą pędzić dalej, długo po tym kiedy kondycja ich pana zniknie w oddali. Ba, dadzą radę poholować nas na rowerze kiedy nie będziemy dawać rady. Natomiast z Maltańczykiem czy niskopiennym kundelkiem trzeba obchodzić się z większą uwagą. Ciągle jednak nasz psiak z pewnością będzie zadowolony z faktu, że mógł porządnie się wyhasać.

Reasumując, uprawianie sportu – biegania, kolarstwa czy choćby zwykłe długie spacery w towarzystwie naszego psim przyjacielem to recepta na dobrą formę i dobry humor tak samo dla człowieka i dla niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *