Czym różni się joga od pilatesu?

Szczególnie początkujący nie widzą zbytnio różnicy: to dwa systemy ćwiczeń, opierające się na powolnym przyjmowaniu pewnych pozycji i utrzymywaniu ich przez pewien czas. Obie techniki wykorzystują grawitację i obciążenie własnego ciała, a ćwiczenia wykonuje się na matach i na boso. Na czym polega zatem różnica?

Po pierwsze, charakter. Joga to nie tylko system ćwiczeń – to pewien styl życia, filozofia. Pilates z kolei powstał jako zestaw ćwiczeń, który miał wspomagać rehabilitację żołnierzy wracających do zdrowia. W przypadku jogi celem jest wyciszenie i kontrola oddechu, a w przypadku pilatesu te aspekty są „dodatkiem”.

Druga kwestia to pochodzenie. Joga wywodzi się z filozofii wschodu, pilates zaś powstał z myślą o żołnierzach Europy Zachodniej, który ucierpieli w I wojnie światowej.

Trzeci aspekt – joga ma za zadanie wydłużanie mięśni, a pilates – ich rozciąganie. Może nie jest to wielka różnica, ale z tego powodu te systemy są jednak nieco inne.

Co jest zatem lepsze? Joga czy pilates? Tak naprawdę nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy tutaj od osobistych preferencji. Oba systemy wzmacniają mięśnie i uczą kontrolowania oddechu, a także wykorzystują grawitację i ciężar ciała. Oba sprzyjają także wyciszeniu – warto zatem spróbować każdego z nich i wybrać ten, który będzie lepiej z nami rezonował.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *