Co to insomnia i jakie są metody leczenia?

Nie można ukryć, iż sen jest wybraną z istotniejszych funkcji życiowych i jego brak może być groźny. Tymczasem według WHO, na bezsenność cierpi od dziesięciu do 30 % ludzi z całego świata. Z tego względu już również wtedy, kiedy będą pojawiały łagodne symptomy należy robić wszystko, by nie dopuszczać do rozwijania się insomnii.

Należy mieć świadomość, że bezsenność nie jest tym samym co chwilowe problemy z zaśnięciem. Jest to wyraźne zakłócenie zdrowia, w trakcie jakiego częstotliwość występowania odpoczynku sennego nie jest czymś wystarczającym lub też jego jakość nie jest dobra. Powodów pojawienia się insomnii jest parę. Do głównych wliczają się: duży albo przemijający poziom stresu, uniemożliwiający wyciszanie się, sytuacja traumatyczna, choroby z sercem, napady duszności oraz bezdech senny. Do najczęściej pojawiających się ujemnych skutków bezsenności zaliczamy: słabszą koncentrację i kłopoty z zapamiętywaniem, mniejszą motywacją do spełnienia codziennych zobowiązań, odczuwanie senności, zmęczenie, obniżoną sprawność intelektualna. Mogą też pojawić się różne dolegliwości somatyczne.

Wyjątkowo znacząca jest higiena odpoczynku sennego. Są to nawyki, jakie zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się albo rozwoju bezsenności. Z tego względu należy zawsze położyć się i budzić o podobnej porze. Rozsądnie również będzie unikać drzemek w ciągu dnia, gdyż sypialnia powinna być pomieszczeniem dedykowanym tylko do nocnego wypoczynku. Porą wieczorową należy również wystrzegać się od potraw, które mogą być ciężkostrawne. Należy unikać spożywania alkoholu, wyrobów z kofeiną oraz palenia papierosów.

Do łóżka należy iść spać wtedy, kiedy de facto poczujemy się śpiący. Opłaca się również stosować techniki służące relaksowaniu się, gdyż umożliwiają rozluźnienie mięśni, zmniejszają poziom uogólnionego lęku i napięcie. Można więc zapisać się na masaż albo rozpocząć medytacje. Pomocna może być na dodatek forma terapii polegająca na wykorzystaniu olejków. Może być również zastosowane leczenie przy użyciu leków, gdy to pacjentka przyjmuje środki na sen, uspokajające, antydepresyjne albo naturalne mieszanki ziół.
Osoby zmagające się z bezsennością powinny również skorzystać z psychoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *