Samodzielnie praktykowanie jogi w domu

Współcześnie joga kojarzy się bardziej z ćwiczeniami fizycznymi, które dają szansę opanować umysł oraz poprawić elastyczność ciała, niż z filozofią hinduską. Jej regularne praktykowanie ma liczne korzyści: wpływa na usprawnienie funkcjonowania narządów, pomaga zredukować stres, a przy wybraniu właściwych pozycji, podnosi także tempo redukcji tkanki tłuszczowej. Znaczny wybór asanów sprawia, że jogę mają możliwość praktykować również te osoby, które od dawna nie stosowały ćwiczeń.

Wiele osób mających związek z jogizmem uważa, że wstępne próby muszą odbywać się pod opieką doświadczonego jogina, który ściśle wytłumaczy kolejność ruchów oraz zwróci uwagę na czynności do zmiany. Dzięki temu następne sesje w mieszkaniu staną się o wiele korzystniejsze, a ich wykonywanie bardziej bezpieczne. Jednakże nie zawsze jest możliwość skorzystania z lekcji w atelier jogizmu. Wówczas pożyteczne będą materiały tematyczne albo filmiki, które powoli zaprezentują poszczególne asany. Na portalach internetowych funkcjonują również fora zrzeszające sympatyków tej sztuki, gdzie można szukać pomocy.

Co jest niezbędne, by uprawiać gimnastykę samodzielnie?

Uprawianie jogizmu poza atelier jest łatwe, zwłaszcza że nie potrzeba do tego jakichś specjalnych narzędzi. Warto wszak zabezpieczyć taką ilość miejsca, żeby umożliwić sobie wygodną zmianę pozycji. Kluczową rzeczą jest również strój, który zagwarantuje swobodę działania. Dla licznej grupy osób jest to obcisły podkoszulek i spodnie, bo się nie przemieszczają oraz nie zawadzają podczas ćwiczeń. Mimo iż nie jest to koniecznie, dobrze kupić również karimatę. Stosowanie jej zwielokrotnia przyczepność oraz zwiększa komfort, a w przypadku przewrócenia się, chroni przed zranieniem.

Początkowo, dobrze jest przetestować którąś z bazowych asan, łatwych pod względem wykonywania. Przejście na wstępie do rozbudowanych ruchów, które wymagają większej znajomości ciała oraz rozciągnięcia, może zakończyć się nieprzyjemną kontuzją. Z tego względu ćwiczenie jogizmu u siebie, zawsze musi odbywać się w zgodzie z prywatnymi ograniczeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *